Elosztott és virtualizált datacenter architektúra vs. hibrid megoldások

Centralizált vagy virtuális, esetleg hibrid datacenter architekrúraA centralizált adatközpontok hatékonysága abban rejlik, hogy egy helyen található nagy mennyiségű szerver és a kiszolgáló infrastruktúra úgy, mint szünetmentes tápegység, generátor, hűtés és légkondicionálás. Ugyanakkor megjelent egy újabb trend is, számos ügyfél szeretné ha bizonyos kritikus feladatokat ellátó szerverei fizikailag közel lennének a saját telephelyéhez, irodájához.

Nevezhetnénk ezt a megoldást egyfajta "virtuális adatközpont" -nak, hiszen nem másról van szó, mint az adatközpont kiterjesztését a hálózaton keresztül egy a felhasználóhoz fizikailag közelebb eső helyig. A megoldás beválhat ipari parkoknál nagy irodaházaknál vagy irodaházakat magába foglaló körzetek esetében is.

Miért nem válnak be minden esetben a centralizált adatközpontok?

Sajnos a mai cégek többsége sokkal jobban függ az informatikai infrastruktúrától, mint valaha bármikor. Ugyanakkor nagy teher a cégek számára az IT infrastruktúra kezelése és menedzselése. Az ilyesmit érthető módon igyekeznek kiszervezni egy adatközpont szolgáltatásokra specializálódott és a megfelelő tudással és eszközökkel rendelkező IT-céghez.

Helyi szerver vagy távoli szerver dilemma?

Előbb-utóbb minden vállalkozás szembesül azzal a dilemmával, hogy hogyan kezelje a szerverekkel kapcsolatos kritikus "fizikai" teendőket, úgy mint alkatrészek cseréje, bővítés vagy hibaelhárítás. Hiszen ezek az adatközpontok jellemzően több tíz kilométer távolságra vannak és az oda történő bejutás és helyszíni szerelés sem egy egyszerű és főleg nem gyors művelet. A "szoftver, mint szolgáltatás" jellegű alkalmazásokat használó cégeknél mindez nem fontos, azonban speciális szerver-alkalmazások, egyedi algoritmusokat alkalmazó kereskedelmi és tranzakciós folyamatokat futtató szerverek esetében viszont már fontossá válik a helyszíni informatikai infrastruktúra. Az ideális megoldás pedig az, ha a helyi szerverek felügyeletét sikerül erre specializált céghez kiszervezni.

Virtualizált adatközpont és "hibrid-felhő" szolgáltatás

Ahogy egyre több vállalkozás fordul a felhő-alapú alkalmazások felé, úgy a legtöbb gazdasági területen egyre fontosabbá válik a fejlesztések, átalakítások gyorsasága, vagyis a rugalmasság. Ez teremt alapot annak az igénynek, hogy az informatikai infrastruktúra egy részét a cégek centralizált adatközpontokban, még egy másik részét pedig nyilvános hálózatokon keresztül elérhető, de fizikailag közel eső helyen szeretik üzemeltetni.

A hibrid-felhő a pusztán virtuális datacenter koncepciójához képest gyors fizikai hálózatra is támaszkodik.

Ez a "hibrid-felhő" koncepció már nem is számít annyira újdonságnak, hiszen teljesen logikus lépés, hogy az egyre gyorsuló és olcsóbb optikai hálózatok korában az igényeknek megfelelően fizikailag is átcsoportosítanak bizonyos erőforrásokat.

A virtuális datacenter előnyei:

- Megosztott számítási és adattárolási kapacitás.

- Úgy viselkedik, mint egyetlen logikai datacenter, míg egyes komponensei fizikailag máshol helyezkednek el.

- Egyes kritikus elemei fizikailag közel vannak a végfelhasználóhoz illetve ügyfélhez.

- Kisebb cégek is megengedhetik maguknak, kisebb beruházást igényel.

- Jobban igényre szabható, pl. ideális induló vállalkozások számára.

A virtuális datacenter a zöld-felhő koncepciójának is jobbam megfelel.