Fagyasztással a radioaktív szennyeződés ellen.

Fukushima Japánban komoly döntést hoztak a fukushimai katasztrófahelyzet enyhítése érdekében. Engedélyezték a rektorok alatti talajréteg megfagyasztását annak érdekében, hogy így csökkentség a talajba került radioaktív víz elfolyását.

Alapvetően a környező hegyoldalakból leáramló talajvíz okozza a gondot, amely keveredik a reaktorok közelében lévő szennyezett vízréteggel és végül bekerül a tengerbe.

A tervek alapján egy a talajban elhelyezett csőrendszerbe speciális hűtőfolyadékot keringetnek, amely mintegy 1.5 kilométer szélességben lehűtve a talajt mintegy "jégfalat" képez. Ez az átfagyott talaj lesz hivatott a további vízáramlást megakadályozni.

Az egyik legnagyobb kockázata a műveletnek, hogy a talaj bizonyos helyeken megtörhet és lesüllyedhet. A kezdeti aggályokat követően azonban most úgy néz ki, hogy belevágnak a dologba.

Kisebb bizonytalanságok felmerültek ugyan azzal kapcsolatban, hogy a módszer hogyan hat majd az egyéb, szintén a talajban elhelyezkedő szerkezetekre pl. csatornákra stb. de a fagyasztásos módszert már korábban sikeresen alkalmazták olyan földalatti építkezéseknél, ahogy víztározók vagy tengerek közvetlen közelében kellett dolgozni.

A tudósok azonban továbbra is hangsúlyozzák, hogy ilyen méretekben és ilyen hosszú időtartamra még sehol nem vetették be ezt a technikát.

A víz mindig is a legnagyobb problémákat okozta, hiszen nem csak a hűtésre használt vízzel kell számolni, hanem a különböző földalatti vízfolyásokkal érkező óriási vízmennyiséggel is.

Addig is belekezdtek egy elkerülő rendszer építésébe amely a talajvizet egy kerülő úton tereli a tengerbe, hogy a sugárszennyezett víz mennyiségét csökkenteni tudják.

Fukushima - sugárszennyezés terjedése a tengerben

Várhatóan a teljes erőművet el kell bontani, de ez évtizedekbe fog telni. A környék teljesen el lesz zárva a látogatók elől és az erős sugárzás miatt néhány közeli települést is végleg el kell majd hagyniuk az embereknek.